DOPRAVA ZADARMO nad 60€

Vitálne huby a pokožka: 5 spôsobov, ako huby môžu podporiť zdravie pleti

Vitálne huby a pokožka: 5 spôsobov, ako huby môžu podporiť zdravie pleti

Ako vitálne huby súvisia so zdravou pokožkou?

Huby v dnešnej dobe zažívajú renesanciu. Už to nie je len o behaní s košíkom po lese. Od jedla a doplnkov sa rozšírili aj do fashion priemyslu,do výroby obalov a v neposlednom rade sa dostávajú do kozmetiky.

Vitálne huby sú známe pre svoje pozitívne účinky na ľudský organizmus. Medzi ich najdôležitejšie vlastnosti patrí výrazná podpora imunity, protizápalové účinky, silný antioxidačný potenciál, podpora zdravia mozgu a sústredenia, či prirodzená tvorba bunkovej energie.

Vedecké štúdie potvrdzujú múdrosť starovekých tradičných medicín: huby sú účinným, obnoviteľným zdrojom pre pravidelnú a komplexnú podporu nášho zdravia.

V posledných rokoch sa vedecká komunita zaoberá účinkami týchto húb na zdravie pleti. Môžete vidieť, že aj veľké kozmetické značky nabiehajú na tento trend a využívajú extrakty z húb pre tvorbu kozmetických produktov.


Čo je na hubách také špeciálne?

Do kozmetiky sa dostali vďaka svojmu širokému spektru biologicky aktívnych látok, ktoré pôsobia práve na pokožku. Sú to napríklad ceramidy, lentinan, schizophyllan, karotenoidy, či resveratrol. Sú tiež známe pre svoj vysoký antioxidačný potenciál, ktorý ovplyvňuje zápalové procesy v tele.

Tieto vlastnosti, na ktoré sa podrobne pozrieme v tomto článku, sú často využívané pre kožné problémy ako vrásky, textúra pleti, či nedostatočné napnutie pokožky.

Budeme sa tiež venovať jednotlivým látkam v rôznych hubách a ako ich využiť pre konkrétny problém s vašou pleťou. Na záver, pre tých najkreatívnejších z vás pridáme recept na domácu skincare s využitím vitálnych húb.

Obsah článku:

 • hubové superlátky pre prírodný skincare,
 • antioxidanty,
 • betaglukány,
 • L-ergotioneín,
 • mastné kyseliny,
 • melanín,
 • ktoré huby sú vhodné pre skincare,
 • recept na skincare z vitálnych húb.

 

Hubové superlátky pre prírodnú skincare

Biologicky aktívne látky sú všade okolo nás, a v nás. Sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho organizmu. Bez nich by ste nedokázali stráviť jedlo, dýchať, rásť, alebo tvoriť nové bunky. To samozrejme platí aj pre kožné bunky. Práve vďaka nim sú vitálne huby prínosom pre vaše zdravie.

Správne superlátky, vám môžu pomôcť dosiahnuť žiarivú pleť, zamerať sa na časté problémy ako suchosť, začervenanie, a predčasné starnutie pokožky. Pozrime sa na tie najdôležitejšie z nich.

Antioxidanty

Všetci ste už asi počuli, že antioxidanty sú dôležité pre zdravie buniek a dlhovekosť. Menej sa však hovorí o ich schopnosti revitalizovať pleť. Deje sa to vďaka odstraňovaniu voľných radikálov, ktoré vznikajú pri strese a poškodzujú zdravé bunky. Takto poškodené bunky (ak ostávajú vo vašom tele) spôsobujú zhoršenie pleti.

Antioxidanty sú takou „upratovacou čatou“ a upratujú neporiadok, ktorý napácha dlhodobý stres. A že stresu máme v dnešnej dobe všetci na rozdávanie, o tom niet pochýb.

Takto môžu pleť chrániť proti poškodeniu slnečným UVB žiarením, podráždenú pokožku a zmierňujú tvorbu vrások.

Antioxidanty, napríklad hubového pôvodu pomáhajú chrániť bunky pred každodenným oxidačným stresom

 

Betaglukány

Betaglukány sú takou „posilkou“ pre imunitný systém. Stimuluje v tele tvorbu makrofágov, ktoré požierajú patogénne baktérie. V niekoľkých štúdiách sa ukázal aj ich vplyv na urýchlenie hojenia.

Betaglukány sú tiež antioxidantmi. Ako už viete, z predošlého rozprávania, pomáhajú znížiť oxidačný stres, ktorý je príčinou predčasného starnutia a tvorby vrások.

L-Ergotioneín

Dostávame sa k ďaľšej esenciálnej „superlátke“, ktorú potrebujeme do tela dostať najmä zo stravy, a nachádza sa hlavne v hubách. V najväčšom množstve sa nachádza v hubách ShiitakeHlive ustricovej. Spĺňa všetky kvality antioxidantov, s ich protektívnymi účinkami, a tiež sa v štúdiách potvrdilo, že dokáže opraviť DNA poškodených kožných buniek slnečným žiarením.

Ergotioneín môžte použiť v rámci svojej rutiny pre revitalizáciu pokožky a zvýšiť jej odolnosť pred poškodením a starnutím. Ako bonus – táto látka výrazne podporuje zdravie mozgu, vďaka čomu má v životospráve svoje miesto ako prevencia pred demenciou vo vyššom veku.

Melanín

Naša farba pleti, vlasov a očí je daná obsahom pigmentu melanínu. Ten je ale dôležitou obrannou látkou v pokožke, kde absorbuje slnečné žiarenie a chráni pokožku pred slnečným UVB žiarením. Najviac ho nájdete v Chage. Vonkajší čierny povrch Chagy obsahuje obrovské množstvo melanínu.

Je takisto silným antioxidantom a pôsobí na voľné radikály.

 

Ktorá huba je pre mňa najlepšia?

Spoločný menovateľ pre všetky medicinálne huby sú protizápalové účinky a vysoký obsah antioxidantov. To znamená, že všetky z nich vám, pri dlhodobom užívaní, vedia pomôcť zlepšiť kvalitu pleti. Niektoré z nich však obsahujú navyše špecifické látky, ktoré tento efekt ešte posilnia.

Shiitake a Hliva ustricová

Obsahujú látky, ktoré odstraňujú bunky poškodené oxidačným stresom. Obe majú vysoký obsah L-ergotioneínu, silného antioxidantu ktorý pomáha zabrániť tvorbe vrások a ostatným znakom predčasného starnutia pleti. Takisto sú zdrojom kyseliny olejovej, nenasýtenej mastnej kyseliny, ktorá pomáha upokojiť pokožku a vrátiť jej rovnováhu.

Pomáhajú pleť chrániť proti patogénnym baktériam, čím zmierňujú začervenanie a urýchlenie hojenia. Majú tiež vplyv na zosvetlenie tónov pokožky.

Reishi pre omladnutie

Reishi je jednou z najsilnejších vitálnych húb, ktoré môžte zaradiť do vašej starostlivosti o pleť. Nie nadarmo má v čínskej medicíne prezývku „huba dlhovekosti“.

Ak ju užívate vnútorne, pomáha obnoviť rovnováhu a regulovať stresovú odpoveď organizmu. Je významným zdrojom antioxidantov, ktoré sú kľúčové pre ochranu pred oxidačným stresom.

Vaša pokožka vám ukazuje prvé známky stresu v organizme, keď je dehydrovaná, zapálená, „bez života“, alebo nezdravo vyzerajúca. Použitím vysoko kvalitných organických doplnkov ako napr Hrotlife Reishi, alebo ich aplikáciou povrchovo môžte zvýšiť ochranu a obnovu pleti.

Chaga pre opravu pokožky a ochranu pred slnkom

Existuje viacero potravín a vitamínov, ktoré stimulujú v tele tvorbu melanínu , ale účinky Chagy sú unikátne v tom, že Chaga ten melanín naozaj obsahuje. Ako sme zmienili už vyššie, melanín chráni pred UVB žiarením a oxidačným stresom. Takto viete podporiť prirodzené obranné mechanizmy vášho tela, proti poškodeniu spôsobenému slnečnými lúčmi, ktoré je jednou z hlavných príčin predčasného starnutia pleti.

Betaglukány v Chage regulujú zápalovú odpoveď. Môžete ju použiť pre suchú, podráždenú, popraskanú alebo začervenanú pokožku. Napríklad v jednej štúdii pacienti pozorovali zlepšenie, alebo úplné vymiznutie ich problémov s psoriázou, po 3 mesiacoch užívania Chagy.

Ďaľšia štúdia potvrdila, že Chaga patrí medzi najsilnejšie prírodné zdroje antioxidantov. Tieto antioxidanty pomôžu chrániť pleť pred predčasnými známkami starnutia ako je tvorba vrások, strata elasticity.

 

Recepty na domácu skincare s vitálnymi hubami

Na záver máme pre vás pár tipov ako si vytvoriť vlastnú skincare s týmito úžasnými prírodnými látkami.

Výhodou týchto DIY skincare receptov je, že máte plnú kontrolu nad tým, čo si budete dávať na pleť. Nespoliehate sa iba na to čo je napísané na obale hotového produktu.

Zároveň si nájdete čas pre seba, kedy sa môžte odpútať od každodenného stresu a venujete sa sami sebe.

Ďaľšou výhodou je ich jednoduchosť. Bude vám stačiť pár základných surovín, kde sa zamerajte najmä na ich kvalitu. Pri výbere húb je dôležitý ich pôvod a čistota. Používajte certifikované BIO a organické extrakty z húb ako napr. Hrotlife, kde si dávame záležať na lokálnych zdrojoch - huby pochádzajú z panenskej prírody.

Hociktorú z našich húb si vyberiete, viete ju pohodlne využívať aj vnútorne, čím posilníte imunitné reakcie vo vašom tele.

Pri vitálnych hubách platí jedno kľúčové pravidlo, a to je konzistentnosť užívania, ak chcete vidieť výsledky. V dnešnej dobe žiaľ všetci chceme všetko rýchlo, hneď, okamžite. Avšak to čo funguje okamžite, sú syntetické látky, ktoré nesú so sebou radu nežiaducich účinkov.

Príklad: ak sa jedného dňa donútite ísť behať,  zabehnete 5 kilometrov a ďaľší deň budete rozbití, ubolení, tak si poviete, že to nie je pre vás a vášmu zdraviu to nijak neprospeje. Ak však budete behať celý mesiac, každý deň 200 metrov, vytvoríte si k behaniu pozitívny návyk, a bude to mať prínos pre vaše zdravie.

Ak je nejaká zmena v našej spoločnosti skutočne dôležitá, je to práve trpezlivosť a konzistencia. Lebo iba tak sa dá docieliť zmena a progres.

 

 

Pleťová maska z Reishi a medu Manuka

Jedna z najjednoduchších čistiacich a upokojujúcich masiek, ktorú môžte pripraviť je zložená len z dvoch ingrediencií – medu Manuka a extraktu z Reishi.

Ingrediencie:

Postup:

 • Obsah kapsúl vysypte do misky.
 • Zmiešajte s medom Manuka, aby ste dosiahli rovnomernú konzistenciu.
 • Naneste na pokožku a nechajte pôsobiť 5 minút.
 • Po 5 minútach jemne vmasírujte do pokožky.
 • Opláchnite s teplou vodou a vysušte.
 • Naneste napr. jojobový olej, alebo váš bežný hydratačný krém.

Reishi – hydratácia, protizápalový učinok, vysoký obsah antioxidantov.

Manuka med – antibakteriálny, protizápalový a upokojujúci – skvelý pre pleť s akné.

Upokojujúci balzam z Chagy

Tento recept je pre výživu suchej, popraskanej, alebo zapálenej pokožky. Obsahuje 5 ingredicencií, avšak výsledný balzam vám vydrží až 6 mesiacov.

Ingrediencie:

9 PL bambuckého masla

6 PL extra panenského kokosového oleja

3 PL kakaového masla

10 kvapiek čajovníkového oleja (môže/nemusí byť, takisto môžte pridať aj iný esenciálny olej, ktorý máte radi)

2 ČL Hrotlife Chaga (môžte použiť 2 kvapkadlá Chaga tinktúry, alebo práškového Chaga extraktu, zvyšok môžte využívať vnútorne)

 

Postup:

 • Vo vodnom kúpeli rozpustite bambucké, kakaové maslo a kokosový olej, pri nízkej teplote, kým nevytvoríte rovnomerný mix. S tou teplotou naozaj opatrne, tu platí, že menej je niekedy viac.
 • Ak chcete, pridajte esenciálny olej, a nakoniec Chagu – 2 kvapkadlá tinktúry, alebo 2 PL lyofilizovaného extraktu. Metličkou premiešajte.
 • Nalejte zmes do zaváraninového pohára. Nechajte schladnúť, dajte do chladničky na 2-4 hodiny, aby zmes stuhla. Potom ju môžte nechať pri izbovej teplote.

Vydrží vám až 6 mesiacov.

 

Chaga – obsahuje SOD (superoxid dismutázu) – enzým zodpovedný za vychytávanie voľných radikálov, a melanín, ktorý chráni pred UVB žiarením. Spolu pomáhajú vyživovať pokožku pri dnešnej strave chudobnej na živiny, alebo enviromentálnym znečistením, či nadmerným stresom.

Bambucké, kakaové maslo a kokosový olej – trojica silných hydratačných látok z prírody – mimikujú mastnotu, ktorú naša pokožka prodkukuje, a preto ich mastné kyseliny pleť môže vstrebať a zvýšiť svoju hydratáciu. Majú takisto protizápalové a antioxidačné vlastnosti, skvelé pre opravu poškodenej, podráždenej, či zapálenej pokožky.

Esenciálny olej z čajovníka (tea tree oil) – má antibakteriálne, antivirálne a protizápalové vlastnosti, ktoré sú potrebné pri zapálenej pokožke, alebo pri akné.

Odkazy na odborné štúdie

 1. Cheung, P.C. Mushrooms as Functional Foods; John Wiley & Sons: Hoboken, NJ, USA, 2008; pp. 1–34.
 2. Miles, P.G.; Chang, S.T. Mushrooms: Cultivation, Nutritional Value, Medicinal Effect, and Environmental Impact, 2nd ed.; CRC Press: Boca Raton, FL, USA, 2004; pp. 1–26.
 3. Poucheret, P.; Fons, F.; Rapior, S. Biological and pharmacological activity of higher fungi: 20-Year retrospective analysis. Cryptogam. Mycol. 2006, 27, 311–333.
 4. Ahmad, M.F.; Ahmad, F.A.; Azad, Z.; Ahmad, A.; Alam, M.I.; Ansari, J.A.; Panda, B.P. Edible mushrooms as health promoting agent. Adv. Sci. Focus 2013, 1, 189–196.
 5. El Enshasy, H.A.; Hatti-Kaul, R. Mushroom immunomodulators: Unique molecules with unlimited applications. Trends Biotechnol. 2013, 31, 668–677.
 6. Kalacˇ, P. A review of chemical composition and nutritional value of wild-growing and cultivated mushrooms. J. Sci. Food Agric. 2013, 93, 209–218.
 7. Hyde, K.D.; Bahkali, A.H.; Moslem, M.A. Fungi—An unusual source for cosmetics. Fungal Divers. 2010, 43, 1–9.
 8. Camassola, M. Mushrooms—The incredible factory for enzymes and metabolites productions. Ferment. Technol. 2013, 2.
 9. Badalyan, S.M. The main groups of therapeutic compounds of medicinal mushrooms. Med. Mycol. 2001, 3, 16–23.
 10. Nguyen, G; Torres A. 11 Sept. 2012, Systemic Antioxidants and Skin Health. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23135663/#:~:text=Most%20dermatologists%20agree%20that%20antioxidants,as%20preventing%20wrinkles%20and%20inflammation.
 11. Majtan, J; Milos J. 1 Apr. 2018, β-Glucans: Multi-Functional Modulator of Wound Healing. NCIB. www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6017669/.
 12. Du, B, et al. 11 Mar. 2013, Skin Health Promotion Effects of Natural Beta-Glucan Derived from Cereals and Microorganisms: a Review.National Library of Medicine, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23494974/.
 13. Markova, N, et al. 15 Apr. 2009, Skin cells and tissue are capable of using L-ergothioneine as an integral component of their antioxidant defense system.National Library of Medicine, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19439218/
 14. Huang, T, et al. 30 July 2018, Cosmetic and Therapeutic Applications of Fish Oil's Fatty Acids on the Skin. NIH,www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6117694/.
 15. Kawamura, A, et al. 2011, Dietary Supplementation of Gamma-Linolenic Acid Improves Skin Parameters in Subjects with Dry Skin and Mild Atopic Dermatitis.NIH, U.S. National Library of Medicine, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22123240/.
 16. Balbas, G, et al. 20 June 2011, Study on the Use of Omega-3 Fatty Acids as a Therapeutic Supplement in Treatment of Psoriasis.NCIB, NIH, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3133503/.
 17. Brenner, M, and J Hearing. 1 May 2009, The Protective Role of Melanin Against UV Damage in Human Skin. NCIB,NIH, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2671032/.
 18. Wang, J. et al. 2017, December 1. Emerging Roles of Ganoderma Lucidum in Anti-Aging. NCIB. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5758346/.
 19. Zhao, H, et al. 2011, December 10. Spore Powder of Ganoderma lucidum Improves Cancer-Related Fatigue in Breast Cancer Patients Undergoing Endocrine Therapy: A Pilot Clinical Trial. NCIB. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22203880/.
 20. Cui , X. Y. et al. 2012, February 15. Extract of Ganoderma lucidum prolongs sleep time in rats. NIH. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22207209/.
 21. Yan, Z.-F., et al. 2014, August 13. Inhibitory and Acceleratory Effects of Inonotus obliquus on Tyrosinase Activity and Melanin Formation in B16 Melanoma Cells. NIH. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4145793/.
 22. Murav’eva, D. A. et al. 1981, January 1. Chemical and medicobiological properties of chaga (review). Pharmaceutical Chemistry Journal. https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs11094-006-0194-4.
 23. Hyde, K. et al. 2010, July. Fungi - An unusual source for cosmetics. ResearchGate. https://www.researchgate.net/publication/226231469_Fungi_-_An_unusual_source_for_cosmetics.
 24. Shen, T. et al. 2017, August. Tremella fuciformis polysaccharide suppresses hydrogen peroxide-triggered injury of human skin fibroblasts via upregulation of SIRT1. NIH. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5561887/.
 25. Ruan, Y. et al. 2018, May 2. Tremella fuciformis Polysaccharides Attenuate Oxidative Stress and Inflammation in Macrophages through miR-155. NIH. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29854576/.
 26. Hseu, Y.-C. et al. 2020, February 12. The Antiaging Activity of Ergothioneine in UVA-Irradiated Human Dermal Fibroblasts via the Inhibition of the AP-1 Pathway and the Activation of Nrf2-Mediated Antioxidant Genes. Hindawi. https://www.hindawi.com/journals/omcl/2020/2576823/.
 27. Taofiq, O. et al. 2016, October 14. Development of Mushroom-Based Cosmeceutical Formulations with Anti-Inflammatory, Anti-Tyrosinase, Antioxidant, and Antibacterial Properties. NIH. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6274557/.
 28. Sharpe, E., Farragher-Gnadt, A. P., Igbanugo, M., Huber, T., Michelotti, J. C., Milenkowic, A., . . . Bou-Abdallah, F. (2021). Comparison of antioxidant activity and extraction techniques for commercially and Laboratory prepared extracts from SIX mushroom species. Journal of Agriculture and Food Research,100130. doi:10.1016/j.jafr.2021.100130
 29. Sharifi-Rad, J., Butnariu, M., Ezzat, S., Adetunji, C., Imran, M., Sobhani, S., . . . Martins, N. (2020, August 25). Mushrooms-rich preparations on wound healing: From nutritional to medicinal attributes. Retrieved April 08, 2021, from https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphar.2020.567518/fulld
 30. DeFino, J. (2018, November 23). Is this the new hyaluronic acid? Retrieved April 08, 2021, from https://www.thezoereport.com/p/snow-mushroom-skincare-products-could-replace-all-your-hyaluronic-acid-serums-13176008
 31. Park, Y.K., Lee, H.B., Jeon, E.J., Jung, H.S., Kang, M.H. 2008, ‘Chaga mushroom extract inhibits oxidative DNA damage in human lymphocytes as assessed by comet assay’, BioFactors, vol. 21, no. 1-4, pp. 109-112. doi.org/10.1002/biof.552210120
 32. Solano F. (2020). Photoprotection and Skin Pigmentation: Melanin-Related Molecules and Some Other New Agents Obtained from Natural Sources. Molecules (Basel, Switzerland)25(7), 1537. doi.org/10.3390/molecules25071537
 33. Sande, D., Oliveira, G. P., Moura, M., Martins, B. A., Lima, M., & Takahashi, J. A. (2019). Edible mushrooms as a ubiquitous source of essential fatty acids. Food research international (Ottawa, Ont.)125, 108524. doi.org/10.1016/j.foodres.2019.108524

Produkty

Hacker´s Cofee BIO káva Hrotlife 100g
Biohacker´s coffee BIO káva Hrotlife 100g
Počet hviezdičiek je 0 z 5
19,90 €
Na sklade
Reishi tinktúra Hrotlife 50ml
Reishi tinktúra Hrotlife 50ml
Počet hviezdičiek je 0 z 5
29,90 €
Na sklade
Lion´s mane tinktúra Hrotlife 50ml
Lion´s mane tinktúra Hrotlife 50ml
Počet hviezdičiek je 0 z 5
29,90 €
Na sklade
Zobraziť viac