DOPRAVA ZADARMO nad 60€

História ružového oleja

História ružového oleja

Dneska sme si pre Vás pripravili históriu ružového oleja ...

V roku 1670 Rosa Damascena bola prenesená z Damasku ( Sýria), odkiaľ pochádza aj jej názov, do Bulharska. V Bulharsku – v oblasti Kazanlak a Karlovskej doline je prenesená rastlina z Ázie, nachádza v tejto oblasti mimoriadne kvalitné a dobré podmienky pre svoj rast – piesčitá pôda, vlažný vzduch, ochrana údolia pohorím Stara planina a Sredna gora pred severnými vetrami.

Údolie ruží

Pod „ Údolím ruží“ alebo „ Ružovým údolím“ chápeme oblasť Karlovskej a Kazanlaškej doliny, kde sa vyrába nad 80% ružového oleja v Bulharsku. Patria k nim aj niektoré regióny Starej a Novej Zagory, Hisaria.

Ruža

Prvé písomné dokumenty o ružových sadeniciach sa datujú v roku 1712. Ružové sadenice sa sadia na jeseň, v mesiacoch október a november. Takto zasadená Ružová záhrada dáva kvety na spracovanie až po troch rokov pestovania. Jednou z hlavných , dôležitých a najnutnejších podmienok pre kvalitný rast olejovitej ruže sú dažde jv jarných mesiacoch máj a jún, pretože vtedy „ giulpan ( destiléria, kde sa vyrába ružový olej) dáva najviac ružového oleja “... Zber ruží začína v polovici mája, do konca prvej polovice júna. Samotný zber ružového kvetu začína okolo 4 hodiny ráno a trvá najviac do 10.00 hodiny. Vtedy je ruža najkvalitnejšia na zber a spracovanie. Ružový kvet zberaný poobede stráca 50% obsahu ružového oleja.

Ruzovy olej

Produkty

Ružové absolute Alteya Organics 5 ml
Ružový olej absolute Alteya Organics 5 ml
Počet hviezdičiek je 0 z 5
52,96 €
Nie je na sklade