DOPRAVA ZADARMO nad 60€

3 tipy ako si cez sviatky prevoniať domov. Tip 3 vám zmení život!

3 tipy ako si cez sviatky prevoniať domov. Tip 3 vám zmení život!

Pripraviť si voňavú domácnosť nemusí byť zložité ani nákladné. Stačí si zaobstarať hrniec, v ktorom na nízku teplotu ohrievame vodu a sušené bylinky, bylinkové čaje alebo korenie.

1. Bylinky pre večerný odpočinok a relaxáciu

Do hrnca s teplou vodou vložíme, čo máme doma: sušené kvietky levandule, harmanček alebo bylinkový čaj s harmančekom, muškátový oriešok alebo kvet, medovku, a necháme na miernom ohni bublať, kým nebude byt prevoňaný.

Levanduľa má upokojujúce a relaxačné účinky, harmanček je vhodný pre pokojný spánok, medovka pomáha proti stresu a muškátový oriešok má príjemnú korenistú vôňu.

2. Pre sviatočnú atmosféru

Na nízkom ohni dáme do hrnca s vodou bylinky a korenie s hrejivou vôňou: škoricu, klinček, badián, aníz, bobkový list, zvyšok vanilkového struku po príprave cukroviniek, alebo citrónovú kôru a necháme bublať.

Škorica, klinčeky a badián majú typickú vianočnú vôňu, aníz je jemnejší a vanilka dodá sladkú notu. Bobkový list a citrónová kôra dodajú vôňu a zároveň pomôžu vyčistiť vzduch.

3. Ako sa zbaviť oderu prepraženého oleja

Určite poznáte nepríjemný smrad prepraženého oleja, ktorý často prestupuje celým bytom. Aby sme sa zbavili zápachu prepraženého oleja po rezňoch, kaprovi, ale aj lievancoch, hranolkách pripravíme si voňavý kotlík:

Zmiešame vodu s trochou octu (ocot je tou zložkou, ktorá odstráni zápach oleja a mastnoty). S octom to nepreháňame, bude sa tiež odparovať a jeho vôňa môže byť štipľavá, vždy môžeme pridať viac. Do kotlíka pridáme voňavé korenie podľa vkusu, predovšetkým preto, aby sa zakryla vôňa octu. Ocot necháme na miernom ohni odparovať a dobre vetráme. Onedlho nebude po vyprážanom smrade ani pamiatky.

Tipy na ďalšie bylinky a korenie, ktoré môžete použiť:

  • pre vôňu citrusov: citrónová kôra, pomarančová kôra, mäta, limetka, pomaranč
  • pre vôňu lesa: ihličnaté vetvičky, borovica, smrek, céder
  • pre vôňu orientu: kardamóm, zázvor, zázvorový sirup, fenikel
  • pre vôňu čokolády: kakao, vanilka, škorica

Experimentujte s rôznymi kombináciami a nájdite si svoju obľúbenú vôňu, ktorá vám bude robiť radosť.