DOPRAVA ZADARMO nad 60€

Otázky a odpovede

Otázky a odpovede

Otázky ohľadom kozmetiky a naše odpovede

 

 

Je vhodné kombinovať produkty rôznej značky?

 

Ušetrite čas, ktorý by ste venovali vhodnému kombinovaniu prípravkov rôznych značiek, a radšej si vyberte sérum, denný, nočný aj očný krém rovnakej značky.

Jednotlivé látky sa nebudú navzájom rušiť, pretože sú vyrobené tak, aby ich spoločný účinok bol čo najintenzívnejší. Avšak, nie je veľmi vhodné používať rovnaké zloženie dlhodobo niekoľko rokov, obmena raz za čas neuškodí.

 

Ako zistím či mám aj ja citlivú pleť?

 

Citlivá pleť je veľmi častý problém hlavne u žien, nevyhýba sa však ani mužskej populácii. Až 79 % žien trpí niektorým z príznakov citlivej pleti, čo im môže spôsobovať pocit nepohodlia.
Medzi subjektívne príznaky patrí svrbenie, pálenie, štípanie, napätie pleti, ktoré sú spojené s viditeľnými, často nepríjemnými vonkajšími príznakmi ako začervenanie, vysušovanie pokožky či tvorba šupiniek.

 

Čo sú to vlastne parabény? Sú škodlivé? Prečo by sme sa im mali v kozmetike vyhnúť?

 

Parabény sa použivajú ako konzervačné látky v bežne dostupnej, ale aj luxusnej kozmetike. Taktiež aj v kozmetike vyrábanej v lekárni a v iných liečivých prípravkoch. Najčastejšie sa vyskytujú v dezodorantoch a antiperspirantoch, telových krémoch, rovnako ako v krémoch na tvár či na ruky, a tiež v šampónoch. Vo svete sa realizuje mnoho rôznych výskumov, ktoré preukázali, že po aplikácii prípravku s obsahom parabénov na pokožku sa táto chemická látka veľmi rýchlo vstrebáva do tela, a dokonca už po niekoľkých hodinách sa objaví v krvi.
Parabény môžu byť považované prakticky za netoxické látky, ale najmä pre citlivú pokožku hovoríme o látkach pomerne agresívnych, ktoré môžu spôsobiť zbytočné podráždenie a narušenie rovnováhy pokožky. Bioruźa verí, že na minimalizáciu rizika alergickej reakcie je nutné tieto zložky v kozmetických prípravkoch vynechať.

 

Ako sa správne používa sérum?

 

Sérum je špecifické vysokým obsahom aktívnych látok. Séra sa nanášajú na pleť a krk po vyčistení pleti, pretože v tomto okamihu sa najlepšie a najúčinnejšie vstrebávajú ingrediencie. Môžu sa síce používať samostatne, ale najlepší účinok dosiahnete, keď ho nanesiete pod denný alebo nočný krém. To pokožke dodá ďalšie prospešné látky a navyše podporí vstrebávanie krému. Medzi aplikáciou séra a krému vyčkajte niekoľko minút.

 

 

Kedy mám začať používať krémy proti vráskam?

 

S protivráskovou starostlivosťou môžete začať okolo 25. roku.  Je to ale individuálne. Záleží na typu pleti, vonkajších vplyvoch a tendencii, akú má pleť k tvorbe vrások. Tu je dôležitá dedičnosť ale aj mimika. Je vedecky dokázané, že celé naše telo starne zhruba od tridsiatky. Inak tomu nie je ani s pleťou. Spomalí sa tvorba kolagénu, pokožka stráca pružnosť a hydratáciu a vykazuje aj ďalšie známky starnutia, ako sú napríklad rozšírené cievky alebo pigmentácia. Znižuje sa tiež činnosť mazových žliaz.

 

Kedy mám začať používať očný krém?

 

Ľahké hydratačné očné krémy kľudne od 18. roku. Najdôležitejšia je totiž prevencia, a platí, že číim skôr, tým lepšie. Záleží však aj od stavu pleti. Očnému okoliu ju treba venovať veľkú starostlivosť, pretože je to najcitlivejšie a naslabšie miesto na našej pleti. Z tohto dôvodu sa tvoria aj prvé vrásky práve v tejto oblasti okolo očí.

 

Sú krémy pre 50-tku vhodné, aj keď mi je 30?

 

Existujú  krémy proti vráskam (napríklad očné), ktoré môžete použiť ako v päťdesiatke, tak aj v tridsiatke.  Ale pokiaľ je na prípravku uvedené, že je určený pre zrelú pleť, znamená to, že je zložením prispôsobený  zrelej pleti, ovplyvnenej hormonálnymi zmenami, a nie mladšej. Samozrejme, neuškodí jej, ale ani nebude mať účinný efekt, ktorý je prípravkom garantovaný práve pre staršiu pleť. Liftingové krémy pre zrelú pleť sú doslova nabité účinnými ingredienciami, a tridsaťročná pleť si vezme z prípravku len to, čo potrebuje. Preto je takýto krém zbytočné používať na mladú pleť, na ktorú sú vhodnejšie iné typy krémov.

 

Môže si pleť po čase na krém zvyknúť, a ten prestane pôsobiť?

 

Nemožno povedať, že by krém po čase prestal fungovať.  Doporučuje sa ale po nejakej dobe používania krém vymeniť za iný rovnakého typu, ale napríklad od iného výrobcu.  Líši sa svojím zložením a výsledný stav pokožky je potom lepší než pri dlhodobom používaní tej istej značky a zloženia. Produkty fungujú stále rovnako, ale v dôsledku zmien v stave pleti (spôsobených rôznymi faktormi ako vek, klíma, ročné obdobie, životný štýl) je potrebné krémy podľa potreby striedať.

 

 

Môžem na krk používať rovnaký krém ako na tvár?

 

Áno, pokiaľ vaša obľúbená značka nemá špeciálny krém na krk a dekolt.  Pokožka na krku a v oblasti dekoltu starne veľmi rýchlo. Je preto potreba sa o ňu náležite starať, pretože tam sa vek, rovnako ako na rukách, ukazuje najskôr.

 

Koľko krému potrebuje suchá koža alebo koža s atopickou dermatitídou?

 

V ideálnom prípade by malo prísť do kontaktu s krémom celé telo, minimálne je nutné ošetrovať pravidelne postihnuté miesta. Okrem toho je dôležité pokožku krémovať nie iba jedenkrát denne, ale aspoň dvakrát denne, pretože pokožka môže prijať len obmedzené množstvo tuku. Spoľahlivým signálom, ktorý ukáže, či ste sa dostatočne nakrémovali, je svrbenie. Pokiaľ bolo množstvo krému alebo početnosť používania príliš nízke, svrbenie je intenzívnejšie. Ako jednoduché meradlo slúži množstvo krému, ktoré pokryje špičku ukazováka na ruke dospelého človeka. Toto množstvo postačí na plochu pokožky, ktorá je asi dvakrát väčšia ako dlaň dospelého človeka.

 

Ako skladovať kozmetické výrobky?

 

Prípravky by sa mali uchovávať na chladnom a suchom mieste, chránenom pred slnkom. Kozmetické prípravky gélovej konzistencie sa doporučujú skladovať v chladničke.  Krém, ktorý nepoužívate pravidelne, skladujte tak isto v chladničke, predĺžite jeho trvanlivosť. Jednotlivé zložky časom strácajú svoj účinok a krém po záruke určite nebude fungovať. Trvanlivosť býva rôzna, ale dôležitá je tá po otvorení. Väčšinou sa pohybuje od šesť mesiacov do dvoch rokov.

Pri očných krémoch sú to iba tri mesiace. Vzhľadom na citlivú pleť v očnom okolí obsahujú iba minimum konzervačných látok.

 

Za aký čas je viditeľný účinok použitého prípravku?

 

Účinky krému, bohužiaľ, neuvidíte okamžite ani po troch dňoch. Najskôr sa prejavia až o dva mesiace. Toľko totiž potrebuje pleť na to, aby zareagovala na účinné látky.

Minimálne tri týždne trvá, až všetky bunky pokožky vstrebú účinné látky, ďalšie tri, až sa nové bunky dostanú na povrch.

 

 

Môžem používať hydratačný krém v zime?

 

Môžete sa stretnúť s názorom, že používanie hydratačného krému v zime je nebezpečné. Ale opak je pravdou! Kvalitné hydratačné krémy je nutné používať práve v zime. Hydratačné látky sa dostanú hlboko do pleti a uvoľňujú sa postupne, takže rozhodne nehrozí, že budete mať na tvári cencúle. Používanie hydratačných krémov v zimnom období je dôležité z dôvodu vysokej záťaže pleti, vychádzajúcej z častých prechodov medzi rozdielnymi teplotami.