Doprava zadarmo nad 35 €

Slávny Festival ruží

Pokiaľ sa budete nachádzať v priebehu mája alebo júna v centrálnom Bulharsku, môžete ucítiť sviežu vôňu vznášajúcu sa nad  ružovými poliami Kazanlaku. Už od roku 1903 poriada miestna komunita v Kazanlaku Festival ruží vždy v prvom júnovom týždni. V tomto období totiž vrcholí obdobie zberu ruží a to treba poriadne osláviť!  Kazanlak tento víkend víta turistov z celého sveta a poskytuje im nezabudnuteľný a radostný pobyt plný zážitkov.

zber ruzi

Tradícia vyše storočia!

Festival ruží v Kazanlaku je najznámejším festivalom v Bulharsku a má viac  než 110 rokov dlhú tradíciu. Prvýkrát sa tak stalo v roku 1903, keď obyvatelia Kazanlaku zorganizovali festival na počesť krásy a vznešenosti ruží. V dalších rokoch sa k oslavám pripojilo aj ďalšie mestečko v Údolí ruži, a to Karlovo, tiež známe produkciou ružového oleja. V poslednom desaťročí sa z tradičnej slávnosti ruží stal festival talentu, umenia a krásy s rozmanitým kultúrnym programom pre turistov a trvá dlhšie ako mesiac.Tieto oslavy majú dnes národný charakter a dodnes sa na ňom dodržiavajú starodávne tradície.

zber ruzi

Karnevalový sprievod, hudba a tanec

Oslavy začínajú so začiatkom žatvy ranným rituálom, kedy sa na poliach s ružami za spevu a tanca schádzajú zberači oblečení do národných krojov. Rituál zbierania ruží v ružových záhradách sa koná v dedinke Enina a ruže sa zbierajú veľmi skoro, už od štvrtej hodiný ráno, aby na nich bola rosa, inak je z nich omnoho menej oleja. Podľa názoru miestnych sa najzábavnejšia časť festivalu začína v popoludňajších hodinách, kedy sa veselica premiestňuje do ulíc mesta a koná sa festivalový sprievod. Pestovatelia ruží sa doslova oblečú do ruží a spolu s ostatnými účastníkmi osláv sa zúčastnia karnevalového sprievodu.

karnevalovy sprievod

Všade okolo vás sú zaujímavé karnevalové kostýmy, zábavná hudba a usmievavé tváre ľudí! Nechýbajú vystúpenia speváckych súborov a kapiel, umelecký program, výstavy, ochutnávky vín a gurmánske show. Medzi ľuďmi sa preháňajú kukeri, maškary zaháňajúce zlých duchov.  Slávnostný sprievod konči na námesti Seuthopolis.V mnohých folklórnych vystúpeniach a tancoch je zachytený rituál zberu ruží. Neskôr sú návštevníci prizvaný na ochutnanie ružového džemu a ružového brandy.

tanec ruzi

Voľba Kráľovnej ruží

Niekoľkodenný festival vrcholí voľbou Kráľovnej Rose. Účastníci si zvolia najkrajšiu ženu na festivale oblečenú do ruží a tradične prebehne korunovácia Kráľovnej.

kralovna ruzi

.Atmosféra na tomto festivale je naozaj neskutočná. Z rozprávania miestnych vraj z vrtulníku polievajú celé mesto ružovou vodou, aby to tam autenticky vonialo. Oslava ruží má v Bulharsku nielen národný charakter , tieto oslavy vyhľadávajú turisti z celého sveta. Festival ruží je jednoducho krásny zážitok a o ružiach sa každému tú noc určite aj sníva, takže má aspoň raz doslova na ružiach ustlané.