Doprava zadarmo nad 35 €

Vlasy, koruna krásy. Aspoň tak poznáme toto prirovnanie takmer všetci. Platí nie len pre ženy, ale aj mužov. No čo ak to tak nie je a denne sa trápime s plnými hrebeňmi a kefami? Aj Vy ste si všimli, že akonáhle prichádza obdobie jari a jesene, vaša hriva stráca na objeme a to dosť viditeľne? Tak si teda rozoberme, čo je vlas, ako funguje a ako obmedziť vypadávanie.

Čo je vlas?

                Vlas zvonku vyzerá ako motúzik, no v skutočnosti je to kopa nahromadených buniek- vlákna keratínu. Po chemickej stránke vlasu, keratín je zložený aminokyselinami, ktoré ho držia pokope.

keratin

Zdroj:  http://web2.mendelu.cz/af_291_projekty2/vseo/print.php?page=1682&typ=html

opisaná stavba vlasu

 

Vlas je rozdelený na dve časti. Na spodnú, ktorú nevidíme a vrchnú, ktorú vidíme. V spodnej časti je vlas uložený v cibuľke, ktorá je základom. Vlas prechádza cez mazovú žľazu, vlasovú pošvu, pokožku až sa dostávame k vrchnej časti vlasu.

Druhy vlasov

                Bežný človek má na hlave približne 100 000 vlasov. Záleží aj na druhu a farbe. Svetlovlasí ľudia majú v priemere o 60 000 vlasov viac než hrdzaví. No to samozrejme nie sú všetky vlasy, ktoré sa na ľudskom tele nachádzajú. Zvyšné vlasy tvoria chĺpky a fúzy. Na tele jedného človeka je okolo 2 miliónov vlasov. Delia sa do troch hlavných kategórií:

  1. Lanugo (v preklade tajné)- najmenej viditeľné chĺpky,
  2. Vellus- páperie,
  3. Terminálne vlasy- dlhší typ vlasu: fúzy, mihalnice, riasy.

Rast vlasov

Určite ste si už položili otázku, prečo nám každý deň vlasy vypadávajú samovoľne. Všetko sa vyvíja, rastie, odumrie- zomrie. Na tomto princípe funguje aj vlas. Rast vlasu prebieha v určitých cykloch, ktoré sa uskutočňujú v troch fázach:

  1.       Anagénna- rastová fáza

V spodnej časti vlasu sa nachádza papila. Z tejto časti vlas rastie. Sem sú privádzané všetky živiny potrebné pre rast vlasu. Bunky sa postupne posúvajú smerom nahor, čím zrohovatejú a keratinizujú. Rastová fáza trvá 5- 7 rokov a nachádza sa v nej približne 80%- 85% vlasov.

  1.       Katagénna- prechodná fáza

V prechodnej fáze dochádza k zastaveniu vývoja. Vlasová cibuľka hrubne, čím sa papila „uzavrie“ a nie je možný prísun živín. V tejto fáze sa nachádza len 1% vlasov a trvá zhruba mesiac.

  1.        Telogénna- pokojová fáza

Pokojová fáza- tu sa vlas uvoľňuje z papily a vypadne, pričom v tomto procese už vzniká opätovne rastová fáza, čiže rastie nový vlas. Vypadnutie vlasu je prirodzené. Stáva sa napríklad pri česaní alebo umývaní. V tejto fáze je približne 14%  vlasov a trvá približne ako prechodná fáza, 1 mesiac.

Tri fázy rastu vlasov

Zdroj: http://www.multiweb.cz/kadernictvi-erika/strana25.htm

Zhrnutie

V dnešnej téme sme si zosumarizovali podstatu vlasu, cyklus vlasu a prirodzený spôsob vypadávania. Pokiaľ je počet denne vypadaných vlasov do 50, tak sa nemusíte obávať, je to prirodzené. Samozrejme, že si vlasy nebudete po sebe zbierať a počítať, no od oka vidíte, či je množstvo veľké alebo nie. Nezdravý počet vypadaných vlasov je okolo 100  a môže to naznačovať už jednu formu vypadávania vlasov. Ale o tom v ďalšom článku. Takže pokiaľ sa vás daný problém týka, určite si nenechajte ujsť ďalší, ktorý vám pridáme čoskoro.

Bioruza.sk vám odporúča našu vlasovú kozmetiku z chinínu, ktorá zabraňuje vypadávanie vlasov a ma vynikajúci preventívny účinok:

Milva kozmetika

         Odoberajte nové články zadarmo

Prihlásenie sa nových článkov

vždy keď výjde nový článok, pošleme vám upozornenie do vašej emailovej schránky