Doprava ZADARMO nad 35 €

Najlepšia vec, akú môžeme urobiť: nakupovať s rozumom výrobky v udržateľnom balení a následne recyklovať. Čítajte ďalej fakty a tipy, ktoré vám pomôžu zorientovať sa v neprehľadnom a niekedy komplikovanom svete recyklácie krásy!

1. Zmiešané materiály nie sú recyklovateľné

Priemerná paleta alebo obal sa vytvorí vrstvením a spájaním viacerých materiálov (plast, papier a kov). Aj keď sú niektoré z týchto jednotlivých materiálov samy o sebe recyklovateľné, pri ich kombinovaní je nemožné ich recyklovať. Rôzne spoločnosti zhromažďujú každú surovinu (kov, plast, papier atď.) Nie je možné separovať vrstvené materiály bez vysoko špecializovaného strojného zariadenia, ktoré väčšina zariadení nemá. Tieto položky teda idú priamo na skládku.

Vaša najudržateľnejšia možnosť: vyhýbajte sa kombinovaným obalom.

2. Oddeľte rôzne materiály

Aj keď sú všetky jednotlivé súčasti položky recyklovateľné, pokiaľ nie sú rozobraté pred tým, ako sa dostanú do recyklačného zariadenia, končia na skládke. Komponenty je nutné rozdeliť až na ich recyklovateľné časti.

3. Vyčistite, dôkladne umyte a osušte obaly od kozmetiky.

Zaradené do komunálného odpadu, musia byť obaly z 95% nekontaminované.

4. Magnety nie sú nikdy recyklovateľné

Magnety sú prekliatím udržateľnosti krásy. Určite je vhodné ponechať vaše kompakty a palety zatvorené, ale sú neuveriteľne nebezpečné pre životné prostredie a miestne komunity. Navyše nie sú nikdy recyklovateľné. Magnety sú vyrobené z prvkov „vzácnych zemín“ a sú spracované s pôsobivými karcinogénnymi toxínmi. Tieto škodlivé chemikálie sa často hromadia na miestnych vodných cestách, čím ohrozujú ľudí, divokú zver a znečisťujú životné prostredie.

5. Pumpičky sú len ťažko recyklovateľné

Väčšina kozmetických púmp je vyrobená z viacerých druhov plastov, ktoré je takmer nemožné oddeliť bez špecializovaného priemyselného vybavenia. Ďalší z tých úžasne pohodlných, ale zároveň hlboko márnotratných kozmetických predmetov.

6. Zrkadlá nie sú nikdy recyklovateľné

Zrkadlá sa vyrábajú nanesením nerecyklovateľného reflexného náteru na sklo. Vďaka tomuto povlaku je takmer nemožné recyklovať sklo. A povedzme si pravdu, svoje výrobky budeme pravdepodobne aj tak používať pred zrkadlom! Bez drobných zrkadielok by sme mohli žiť udržateľnejšie.

7. Aplikátory sú len ťažko recyklovateľné

Väčšina aplikátorov, ako je lesk na pery alebo riasenka, je vyrobená z nerecyklovateľných zmiešaných materiálov. Ak chcete mať menej odpadu, vyberte si produkty bez aplikátorov alebo tie, ktoré majú recyklovateľné aplikátory!

8. Nie všetky plasty sú recyklovateľné.

Všetky plasty sú označené číslom od 1 do 7, zvyčajne na spodnej časti nádoby. Tieto čísla hovoria o recyklovateľnosti položky. Hľadajte čísla a pokúste sa zvoliť ľahko recyklovateľné možnosti, keď sa nemôžete vyhnúť úplnému nákupu plastov:

Vždy recyklovateľné

PETE č. 1 (polyetyléntereftalát)

HDPE č. 2 (polyetylén s vysokou hustotou)

Nerecyklovateľné

č. 3 PVC (polyvinylchlorid)

č. 4 LDPE (polyetylén s nízkou hustotou)

č. 6 PS (polystyrén)

č. 7 (Iné)

Niekedy recyklovateľné

# 5 PP (polypropylén) Niektoré mestá a recyklačné programy akceptujú plasty č. 5.