Doprava zadarmo od 10 €

V súčasnosti je už každému jasná odpoveď na otázku ohľadom dôležitosti ochrany pred slnečnými lúčmi (malá pripomienka: vrásky, starecké škvrny, rakovina kože). Napriek tomu sú aj tí najinformovanejší dospelí často zmätení v tom, koľko slnečnej ochrany použiť, kedy ju nasadiť, ako často ju znovu aplikovať atď. Prinášame vám vedecky podložené odpovede na niektoré top otázky týkajúce sa ochrany proti slnečnému žiareniu.

  1. Aká je správna hodnota SPF faktora?

SPF by mal byť 15 alebo vyšší - ideálne je 30 alebo viac, ak budete tráviť dlhší čas vonku. Označenie „broad-spectrum“ na obale informuje, že výrobok je účinnou ochranou pred UVA aj UVB lúčmi. UVB žiarenie straší pre vrchnej vrstve kože. UVA dokáže preniknúť hlbšie do pokožky, narúša bunkovú DNA a spôsobuje starecké škvrny a urýchľuje starnutie pleti.

  1. Aké množstvo ochranného faktoru aplikovať?

Každa pokožka je iná a zvládne rôznu intenzitu a množstvo slnečného žiarenia. Delí sa na 5 základných fototypov (od najsvetlejšieho po najtmavší.).

Takmer nikto nepoužíva správne množstvo opaľovacieho krému. Na natretie každej ruky použite približne jednu čajovú lyžičku krému, ďalšiu venujte tvári a s ďalšou si natrite krk a dekolt. Po polievkovej lyžici produktu venujte bruchu a tiež každej nohe.  Na jedine natretie tak miniete približne 35 ml produktu v závislosti od veľkosti „plochy“. Na pokožke by sa mal v závere objaviť jednotný lesk. Jedna vrstva počas dňa zďaleka nestačí a je nutné ju obnovovať každé dve hodiny.                

  1. Ktoré miesta na tele ľudia často vynechávajú?

Rakoviny kože sa môžu prejaviť na ktorejkoľvek časti tela, dokonca aj na tých, ktoré nie sú vystavené UV lúčom. Ľudia však majú tendenciu zabúdať na ochranu pred slnečným žiarením na špičkách a zadnej časti uší, odhalenej pokožke hlavy, zadnej časti krku, okolo očí a vrcholoch rúk a nôh.

Pery, najmä spodná pera sú vysoko náchylné na rakovinu kože, pretože sú tiež každý deň vystavené slnku a sú jedným z najbežnejších miest pre karcinómy bazálnych a dlaždicových buniek. Vyberte si balzam na pery - alebo krém na opaľovanie navrhnutý špeciálne pre pery - s SPF 15 alebo vyšším.

Vlasy do istej miery pomáhajú chrániť pokožku hlavy pred slnečnými lúčmi. Potrebujeme však viac ochrany, najmä pokiaľ sú vlasy jemné.  Ďalším preventívnym opatrením je pokrývka hlavy.

  1. Sú krémy alebo make-up s ochranným faktorom dostačujúce?

Taký druh ochrany postačí, pokiaľ trávite na slnku len pár minút denne. Použitie produktov s prísadami na ochranu pred slnečným žiarením je skvelým spôsobom, ako zvýšiť úroveň ochrany pred slnečným žiarením, ale na adekvátnu ochranu pred slnečným žiarením by ste sa pri nich nemali spoliehať.  
Optimálne riešenie: Naneste si krém na opaľovanie pod make-up poprípade použite jemne tónovacie pleťové sérum proti slnku SPF25 Bio Damascena Alteya 50 ml

Poznámka: Použitie dvoch produktov z ktorých každý je SPF 15 sa nerovná SPF 30.

  1. Musím ochranný faktor použiť aj keď som celý deň v interiéri?

Áno, mali by ste ho nosiť každý deň. Okná - doma, vo vlakoch, lietadlách a autách - umožňujú prechod UVA lúčom.

 Pamätajte: Aj keď je opaľovací krém zásadným krokom v ochrane pred slnečným žiarením, sám o sebe nestačí. Dodržujte tieto ďalšie preventívne opatrenia: Vyhľadajte tieň, kedykoľvek je to možné, a noste odev chránený pred slnkom, klobúk a slnečné okuliare blokujúce UV žiarenie. Počas najvyššej intenzity slnečných lúčov od 10:00 do 16:00 sa pohybujte po tienistých stranách ulice.

Všetky opaľovacei krémy nájdete na jednom mieste: bioruza/opaľovanie