Doprava zadarmo nad 35 €

 

Kokosový olej sa získava z dužiny plodu kokosovníka. Je to rastlinný olej a jeho hlavnou zložkou je kyselina laurová – nasýtená mastná kyselina, známa hlavne tým, že urýchľuje metabolizmus.

Kokosový olej má bielu farbu a jeho konzistencia je tuhá, no pri zvýšenej teplote sa mení na kvapalnú a farba je priehľadná. Má jemnú, príjemnú kokosovú vôňu, je odolný vysokým teplotám, odoláva oxidovaniu, preto sa jeho farba časom nemení na žltú. Kokosový olej sa neukladá do tukových zásob a energiu uvoľňuje postupne.  Jeho využitie je naozaj širokospektrálne, od starostlivosti o vlasy, pokožku, pleť až po nenahraditeľného pomocníka v kuchyni. Je to zdravý tuk, obsahuje vlákninu, preto je veľmi prospešný pri zdravom stravovaní, dokonca chudnutí!

 

Ako môžeme kokosový olej využiť?

Vlasy:

Máte suché, lámavé, namáhané vlasy bez lesku? Spravte si zábal z kokosového oleja! Na končeky vlasov nanesieme tenšiu vrstvu oleja, zabalíme do uteráka a necháme pôsobiť minimálne  1 hodinu.Ak sa vám zdá byť olej príliš mastný, kľudne ho zmiešajte k maske na suché vlasy s rozštiepenými končekmi. Neskôr vlasy dôkladne umyjeme šampónom a pokračujeme bežnou úpravou. Dbáme na starostlivo vybratý šampón na odmastenie. Náš tip: Vyskúšajte odmasťujúci šampón a kondicionér s levanduľovým olejom Sviežosť a rovnováha od WoodenSpoon Opakujte 2 – 3x týždenne.

Pokožka:

Kokosový olej môžete použiť ako výborný olej pri masáži, ktorý pokožku hydratuje a zároveň uvoľňuje. O hydratáciu pokožky sa postará po celý rok. V zime pri nízkych teplotách, kedy je naša pokožka vysušovaná mrazom a v lete pri neustálom slnečnom žiarení. Kokosový olej je vynikajúci na hĺbkovú hydratáciu našej pokožky, no nemá ochranný faktor. Preto ho kľudne zmiešajte s opaľovacím krémom alebo použite taký opaľovací krém, ktorý ho už obsahuje ako napríklad prírodné opaľovacie mlieko SPF30 od WoodenSpoon. Pokožka bude krásne hladká, svieža, zdravá a zároveň chránená.

Ak kokosový olej použijete po opaľovaní, vašej pokožke zaručene dodá lahodný, chladivý účinok. Je taktiež výborný na suchú kožičku v okolí nechtov, suché chodidlá a podráždenú pokožku po holení.

Pleť:

Má výborné zvláčňujúce účinky a rýchlo sa vstrebáva do pokožky, takže našu pleť hydratuje no nezanecháva nepríjemný mastný film. Keďže má kokosový olej antibakteriálne účinky, je vhodný na liečbu aknóznej pleti. Použitie je veľmi jednoduché. Každý večer, na vyčistenú, osušenú pleť nanesieme kokosový olej a jemnými krúživými pohybmi ho vmasírujeme. Necháme pôsobiť celú noc a ráno pleť dôkladne umyjeme a opäť vyčistíme.

Zuby:

Krásny, zdravý a biely úsmev? Aj k nemu Vám pomôže práve kokosový olej. Keďže má antibakteriálne účinky, pôsobí ako prevencia proti zubnému kazu. Po každom umytí nanesieme malé množstvo kokosového oleja na prst a jemne si ním prechádzame po všetkých zúbkoch rovnomerne. Pravidelným používaním sa postará aj o krajší a oveľa belší úsmev. Ak chcete mať navyše aj svieži mentolový dych vyskúšajte zubnú pastu s kokosovým olejom a mätou od NORDICS Oral Care

Ako potravina:

Kokosový olej je výborný pomocník v kuchyni. Obsahuje vitamíny ako A,C a E, má lahodnú chuť a príjemnú vôňu. Využíva sa na pečenie koláčov, ako prísada do šalátov a nahradí maslo na chlebíku. Navyše sa neprepaľuje, je stabilný až do 200°C, preto je vhodný aj na smaženie. Kokosový olej nám pomáha pri chudnutí.Neukladá sa do tukových zásob, je veľmi ľahko stráviteľný a znižuje pocit hladu. Podporuje tvorbu zdravých hormónov, znižuje stres a zvyšuje našu energiu postupne počas celého dňa.

Pozor na správne užívanie a dávkovanie:

  • Ako každá vynikajúca potravina aj kokosový olej má svoje výhody ale aj nevýhody.
  • Napriek všetkým priaznivým účinkom nemusí vyhovieť každému jedincovi. Dávajte si pozor predovšetkým na intoleranciu kokosu a alergie.
  • Niekedy je menej viac. Aj keď na jednej strane pomáha pri chudnutí, nadmerné množstvo užívania vyvolá opačný účinok. Postarajú sa o to práve mastné kyseliny, ktoré pri „predávkovaní“ spôsobujú kalorickú bombu a majú nežiadúce účinky na naše srdce.
  • Taktiež môže dôjsť k črevným problémom, aj keď tie vedia zmiznúť naozaj veľmi rýchlo.
  • Nepoužívajte kokosový olej ako jediný, snažte sa ho sem - tam nahradiť aj inými tukmi, ako napríklad bravčovou masťou, olivovým olejom či orechmi.

Pre čo najlepšie vlastnosti kokosového oleja odporúčame vyskúšať kokosový olej v BIO kvalite. Nájdete ho u nás pod názvom Kokosový olej 100% Bio Alteya Organics