Doprava zadarmo nad 45€

Esenciálne oleje - prírodné produkty, ktoré boli celé stáročia základom liečby ľudských chorôb v mnohých kultúrach po celom svete. Uplatnenie našli aj v medicíne, kozmetike, parfumérstve či potravinárskom priemysle. 

Dokážu podporiť naše fyzické aj psychické zdravie. Mnohé sú vďaka svojim antimikrobiálnym vlastnostiam využiteľné aj ako prírodné dezinfekčné prostriedky v domácnosti.

Esenciálne oleje sú jednoduchým a cenovo prijateľným spôsobom, ako sa spojiť s krásou prírody na mieste, ktoré nazývame domovom.

Čo sú esenciálne oleje a ako sa používajú

Esenciálne oleje, nazývané tiež éterické oleje alebo silice, sú vonné látky, extrahované z aromatických rastlín. Získavajú sa buď destiláciou (väčšina olejov) alebo lisovaním za studena (oleje zo šupiek citrusov).

Využitím esenciálnych olejov na terapeutické účely sa zaoberá aromaterapia - forma alternatívnej medicíny. Esenciálne oleje majú schopnosť ovplyvňovať fyzický, psychický aj emočný stav človeka dvoma mechanizmami:

  • pri vdýchnutí podráždia molekuly esenciálneho oleja čuchové receptory, čím priamo ovplyvňujú náš mozog. To môže mať dopad na našu náladu, emócie a celkový pocit pohody. 
  • na fyzickej úrovni ovplyvňujú zložky esenciálnych olejov biochemické procesy nášho tela. Môžu tak napríklad pomôcť zmierniť opuchy, uľaviť od bolesti, kŕčov, uvoľniť stuhnuté svaly či podporiť hojenie rán.

Akým spôsobom esenciálne oleje aplikujeme

Esenciálne oleje možno používať rôznymi spôsobmi, ktoré závisia najmä od cieľa terapie. Nech si však vyberieme akýkoľvek spôsob, použité oleje by mali byť čo najvyššej kvality, ideálne bio esenciálne oleje.

Vdychovanie olejov 

Vdychovanie (inhalácia) esenciálnych olejov má na naše telo rozmanité účinky. Vône ovplyvňujú našu psychiku a emócie, takže inhalácia esenciálnych olejov môže pomôcť zlepšiť náladu, uvoľniť od stresu, napätia, či podporiť spánok. 

Správne zvolené esenciálne oleje tiež dokážu pomôcť s liečbou rôznych problémov dýchacej sústavy, ako je nachladnutie, zápaly dutín, hrdla či kašeľ. Existujú rôzne metódy, ako esenciálne oleje vdychovať, napríklad:

  • kvapneme zopár kvapiek na papierovú vreckovku alebo vatu a pravidelne inhalujeme. Praktickejším prístupom je použiť tzv. inhalačnú tyčinku, ktorú môžeme nosiť so sebou a používať opakovane.
  • oleje rozptýlime v miestnosti pomocou elektrického prístroja - difuzéra alebo klasickej aromalampy s čajovou sviečkou.
  • naparovanie s esenciálnymi olejmi nad miskou s horúcou vodou je zase účinný postup pri respiračných problémoch. 

Kúpeľ s esenciálnymi olejmi

Aromatický kúpeľ je ideálny spôsob relaxácie tela aj ducha - môže zlepšiť náladu aj zmierniť bolesť svalov. Aby však nedošlo k podráždeniu pokožky, oleje je potrebné pred pridaním do vody nariediť, napríklad v lyžici rastlinného oleja. 

Aplikácia esenciálnych olejov na pokožku

Esenciálne oleje môžeme používať aj na pokožku. Vždy však pamätáme na to, že esenciálne oleje sú vysoko koncentrované a môžu spôsobiť podráždenie pokožky či dokonca vznik alergie. 

Ak teda plánujeme použiť esenciálne oleje na pokožku, vždy ich riedime v nosnom (základnom) oleji. Obvykle sa používajú rastlinné, za studena lisované rastlinné oleje (napr. mandľový, jojobový, marhuľový). 

Keďže rastlinné oleje majú svoje vlastné terapeutické účinky, vhodným výberom môžeme doplniť či vylepšiť účinky esenciálneho oleja. Správne zvolené esenciálne oleje v kombinácii s rastlinným olejom napomáhajú riešiť rôzne problémy pokožky, ako je akné, ekzémy, suchá pleť, podporujú hojenie rán, popálenín, liečbu modrín a podobne. 

Ako esenciálne oleje riediť? Esenciálne oleje sa používajú na pokožku najčastejšie v 1-2% koncentráciách, čo zodpovedá približne 6-12 kvapkám esenciálneho oleja do 30 ml nosného oleja.

Masáž

Masáž s esenciálnymi olejmi je špeciálnym prípadom aplikácie esenciálnych olejov na pokožku a vzťahujú sa na ňu rovnaké pravidlá, ktoré boli uvedené vyššie. 

Aromaterapeutická masáž má mnohé prínosy, napríklad uvoľňuje svalové napätie,  zmierňuje bolesť, stimuluje krvný a lymfatický obeh, môže tiež zlepšiť trávenie či uľaviť od stresu. 

Univerzálna sada esenciálnych olejov

Koľko esenciálnych olejov existuje? Podľa odhadov je v predaji minimálne přes 500 éterických olejov a ich počty neustále narastajú. Navyše, každý olej má svoje jedinečné vlastnosti a terapeutické využitie. 

Zorientovať sa a vybrať si z desiatok olejov s nepočetným množstvom účinkov býva náročné. Aby sme vám rozhodovanie uľahčili, pripravili sme pre vás zoznam niekoľkých esenciálnych olejov, ktoré sú využiteľné na väčšinu bežných problémov.

Levanduľový olej

Keď sa povie “levanduľový olej”, obvykle máme na mysli esenciálny olej z levandule lekárskej (Lavandula angustifolia) s typickou kvetinovou vôňou. 

Vyznačuje sa mimoriadnym rozsahom účinkov a je to jeden z mála olejov, ktorý je možné použiť na pokožku aj neriedený (napr. na štípance). Vyniká najmä protizápalovými, hojivými a upokojujúcimi účinkami. Je to jeden z najbezpečnejších olejov a navyše vhodný aj pre deti.

Typické využitie: liečba kožných problémov (popáleniny, odreniny, škrabance), zmiernenie kŕčov (napr. tráviace, menštruačné, dusivý kašeľ), sedatívny a upokojujúci účinok na nervový systém (proti stresu, úzkosti, podpora spánku), odpudzovanie hmyzu (repelentný účinok).

Tymianový olej

Olej z dúšky tymianovej (Thymus vulgaris) patrí medzi najúčinnejšie oleje v boji s mikróbmi a rozhodne by v univerzálnej sade esenciálnych olejov nemal chýbať. 

Pôsobí anti-mikrobiálne, hrejivo a mukolyticky (riedi hlien). Ideálny olej pri ochoreniach dýchacej sústavy (najmä formou naparovania alebo difúzovania) a tiež na zmiernenie bolestí svalov a kĺbov (aplikácia formou masáže). 

Tea tree olej

Čajovníkový olej, známy tiež pod názvom “Tea tree”, je esenciálny olej z listov čajovníka austrálskeho (Melaleuca alternifolia). 

Vôňou síce príliš neosloví, je to však vynikajúci olej v boji v s vírusovými infekciami, baktériami, kvasinkami aj plesňami. Uplatnenie nájde pri liečbe akné, aftoch a zápaloch ústnej dutiny.

Pomarančový olej

Esenciálny olej sladký pomaranč (Citrus sinensis) sa získava zo šupiek pomarančov. Podobne ako levanduľový olej, aj pomarančový patrí medzi oleje bezpečné pre deti

Pôsobí povznášajúco a vyvoláva pozitívne emócie. Inhalácia pomarančového oleja pomáha zmierniť úzkosti, nervozitu a stres. Svoje miesto nájde aj v starostlivosti o pokožku, najmä ak vás trápi mastná pleť alebo akné. 

Mätový olej 

Existuje niekoľko druhov mätových olejov, ale do univerzálnej sady esenciálnych olejov si zaobstarajte olej z mäty piepornej (Mentha piperita). 

Vďaka obsahu mentolu pôsobí chladivo a na psychiku stimulujúco. Mätový olej veľmi dobre tlmí bolesť a kŕče. Pomáha zmierniť bolesti hlavy, svalov, kĺbov a tiež kŕče brucha.

Pri respiračných problémoch zmierňuje opuch nosovej sliznice a uvoľňuje upchaté dutiny. V týchto účinkoch sa dobre dopĺňa s tymianom a eukalyptom.

Tipy a rady pre každodenné použitie olejov

  • používajte len 100% esenciálne oleje (ideálne organické / bio esenciálne oleje);
  • na fľaštičke musí byť uvedený latinský názov rastliny, z ktorej bol olej získaný;
  • vždy dodržujte odporúčané dávkovanie a nepoužívajte oleje na pokožku neriedené;
  • oleje skladujte pri stabilnej teplote (ideálne nie vyššej ako 21-25°C) a nevystavujte ich slnečnému žiareniu;
  • u citlivých osôb pred aplikáciou uskutočnite test za účelom zistenia kožnej znášanlivosti