Doprava ZADARMO nad 35€ | DARCEK10 - zľavový kupón 10% na darčekové sety

Ako správne a ako dlho užívať kolagén, aby ste videli výsledky? + odporúčané
dávkovanie

Kolagén - bielkovina, na ktorú často zabúdame. Pritom práve ona je zodpovedná za správnu funkciu kĺbov, dobrý stav kostí, za pružnosť tkanív a elasticitu pokožky. V tele sa tvorí prirodzene, ale v dostatočnom množstve len do istého veku a jeho produkciu môžu narúšať aj vonkajšie faktory. Keď sa postupne prišlo na to, že človeku môže pomôcť užívanie kolagénu získaného z rýb alebo dobytka, na trhu s výživovými doplnkami nastal boom. 

Zväčša ich nájdete v práškovej forme. Základom je vedieť si spomedzi toľkých produktov vybrať taký, ktorý reálne účinkuje. Ale rovnako dôležité je vedieť, ako užívať kolagén v prášku, aby ste sa dočkali želaných účinkov. Poďte spolu s nami v nasledujúcom článku zistiť, aké je správne dávkovanie kolagénu a ako dlho užívať kolagén.

Ani ten najzdravší životný štýl vám nezaručí, že budete mať dostatok kolagénu po celý život. Strata kolagénu sa spája so starnutím, a nik z nás nebude večne mladý. Ale doplnením kolagénu si môžeme proces pozvoľného starnutia o dosť spríjemniť. Menej bolestí kĺbov pri pohybe, krajšia pleť, lepší stav vlasov či nechtov - to sú len niektoré z pozitívnych účinkov pri užívaní kolagénu vo forme výživového doplnku. Účinky kolagénu boli potvrdené aj štúdiami, ktoré ukázali:


Jeho účinok pre pohybový aparát je teda nesporný, a to nielen pre športovcov, ale aj pre bežných ľudí: “Prospešný je aj jedincom s nadváhou alebo tým, ktorí majú genetickú predispozíciu na vznik degeneratívnych ochorení pohybového aparátu či ľuďom v rizikových povolaniach, ak pracujú manuálne a namáhajú si kĺby, a rovnako aj ľuďom s predchádzajúcou anamnézou poranenia kĺbov, ako napríklad zlomeniny, poranenia väzív a podobne,” vysvetľuje emeritný primár ortopédie MUDr. Milan Čarvaš.

Ale jeho účinky na vonkajšiu krásu sú nemenej významné, a nejde pritom len o strašiaka - vrásky, ale aj iné účinky, ktoré má kolagén na pleť, vlasy a nechty: “Z hľadiska estetickej dermatológie je kolagén dôležitý pre zachovanie pevnej a pružnej pokožky, zdravých nechtov a vlasov,” hovorí dermatologička Jana Molčanová z kliniky Medoderm. To však nie je všetko, kolagén ako významná súčasť kože a tkanív v našom tele má vplyv aj na to, ako rýchlo a šikovne sa nám zahoja rany. “Hojenie rán môžeme rozdeliť do štyroch fáz a kolagén je súčasťou procesu hojenia rany od prvej fázy. Kolagén je zodpovedný za pevnosť a pružnosť vzniknutej jazvy,” dopĺňa dermatologička Jana Molčanová. Toto je dôvod, pre ktorý užívajú kolagén aj mamičky počas šestonedelia a dojčenia, pretože pomáha celkovej regenerácii panvového dna, hojeniu rán a zotaveniu po pôrode.

Aký kolagén užívať

Rozhodne dôležitý je správny výber kolagénu. Výživový doplnok by mal byť predovšetkým bioaktívny. Čo to znamená?

Keďže sa kolagén získava z vedľajších produktov dobytka alebo rýb, je nutné ho štiepiť. V ľudskom tele totiž nie je enzým kolagenáza, ktorý štiepi prijaté kolagénové molekuly. “Prírodný kolagén bez úpravy sa veľmi zle vstrebáva, preto ho treba pre vnútorné použitie špeciálne upravovať či štiepiť, aby sa do tela  dobre vstrebal,” dopĺňa doktor Milan Čarvaš. Pri štiepení vznikajú malé kolagénové peptidy. O kvalite kolagénového doplnku rozhoduje to, akým spôsobom ho výrobca štiepi. Dôležité je, aby počas tohto procesu nedošlo k tepelnému pôsobeniu a aby bol čo najšetrnejší. Práve tak vzniká bioaktívny kolagén - vzniknuté peptidy sú pre ľudské telo absorbovateľné, môže ich využiť na stavbu nových molekúl kolagénu. 

Česká značka Inca Collagen napríklad svoj kolagén vyrába pomocou veľmi šetrnej metódy štiepenia, enzymatickou hydrolýzou za studena. Pritom vznikajú práve bioaktívne peptidy so zachovanou štruktúrou trojitej špirály. Navyše je Inca Collagen 100% čistý rybí kolagén, bez prímesí a aróm, ktoré by mohli sťažiť vstrebávanie peptidov v tele. Rybí kolagén je navyše zárukou maximálnej účinnosti, pretože ho nie je nutné tepelne upravovať na rozdiel od kolagénu z dobytka. A prášková forma je zárukou trvanlivosti. Takže ak chcete účinný kolagén, práve Inca Collagen spĺňa prísne kritériá kvality - je to bioaktívny, enzymaticky hydrolyzovaný rybí kolagén v prášku, 100% čistý a s ideálnou dennou dávkou.

Kolagén sa všeobecne odporúča užívať s vitamínom C. Je to preto, že tak ešte väčšmi podporíte syntézu kolagénu vo svojom tele. Mnoho značiek mieša vitamín C priamo do kolagénu, to je však chyba. Tak ako ostatné prímesi, aj vitamín C ako kyselina by mohol pri dlhšom pôsobení narušiť krehkú štruktúru peptidov. Značka Inca Collagen preto už sedem rokov ostáva pri maximálnej čistote, jej hydrolyzovaný kolagén je čistý a balenie vitamínu C dostanete pri každej objednávke Inca Collagen ako separátny darček. 

Dávkovanie kolagénu a ako správne užívať kolagén

Pri kúpe je však potrebné pozerať aj na marketing značky. Neoplatí sa vsadiť za každú cenu na kolagén s prehnane vysokou dennou dávkou. Podľa vedeckých zistení na to, aby kolagén účinkoval, by ste ho mali užívať denne asi 2000 - 3000 miligramov. Značky, ktoré stavajú účinky svojho produktu čisto na vysokom obsahu kolagénu, napríklad s dennou dávkou 10 000 mg, preto odporúčame obísť. Môžu tým odôvodňovať vysokú cenu produktu, a nedá sa vylúčiť ani znížená kvalita kolagénu. Overte si preto, čo kupujete.

Ak s kolagénom začínate, odporúča sa dať si intenzívnu kolagénovú kúru. Tri mesiace by ste mali užívať práve odborníkmi odporúčaných 2000 až 3000 mg denne. Inca Collagen má tú výhodu, že má kolagénový prášok zabalený v samostatných vrecúškach po 3000 mg. Teda ideálna denná dávka. Keď pozorujete účinky kolagénu po troch mesiacoch, môžete prejsť na udržiavaciu fázu a dávkovanie znížiť na 3x jedno vrecúško týždenne. Užívanie kolagénu už neprerušujte, aby ste telu dopriali priebežne dostatok tejto dôležitej stavebnej bielkoviny.

Pýtate sa tiež, kedy užívať kolagén počas dňa? Toto nerozhoduje. Pokojne ho zaraďte do rannej, ale i večernej rutiny. Dôležité je vedieť, ako správne užívať kolagén: mali by ste ho nasypať do pohára, zaliať tekutinou a rozmiešať. Ideálne sú asi 2 deci čistej studenej vody, ale môžete si dať aj pomarančový džús. Grepfruitový džús sa neodporúča, lebo zhoršuje vstrebávanie kolagénu. Ale ak máte radi kaše alebo smoothie, môžete si Inca Collagen primiešať aj do nich.

Občas nastanú zaťažkávacie obdobia, počas ktorých môžete užívať aj viac než odporúčaných 3000 mg kolagénu denne. Medzi situácie, kedy užívať kolagén intenzívnejšie patrí už spomínané zotavovanie sa po pôrode, ale napríklad aj po spálení sa na slnku, po operácii alebo zranení pri športe, či pri hromadnom vypadávaní vlasov z rôznych príčin. V týchto fázach, kedy to telo vyžaduje, môžete užívať aj dve až tri vrecúška Inca Collagen denne. Kolagén je prírodná látka, viac než bežne odporúčané množstvo vám neublíži.

Ako dlho užívať kolagén?

Spomenuli sme trojmesačnú kolagénovú kúru. Prečo práve trojmesačnú? Lebo podľa záverov doterajších štúdií je potrebných aspoň niekoľko týždňov užívania, kým sa účinky kolagénu prejavia. Napríklad počas jednej zo štúdií boli u žien pozorované účinky kolagénu na hydratáciu a elasticitu pleti, teda redukcia známok starnutia pleti, v porovnaní s placebom už za 4 až 8 týždňov od začiatku užívania. V iných štúdiách účastníci užívali kolagén 12 týždňov na posilnenie pohybovej sústavy. Recenzie kolagénu Inca Collagen napríklad ukazujú aj skúsenosti zákazníkov, kedy prvé účinky postrehli už po mesiaci: 

“Len vám chcem dať vedieť, že mi prišlo dnes už druhé balenie Inca Collagenu, som maximálne spokojná, neviem či je to ešte možné po mesiaci užívania, ale ozaj sa mi zlepšila pleť a aj vlasy sa mi konečne začínajú prebúdzať k životu, tak s kúrou pokračujem ďalej.” Kvetka Pagáčová

“Nedávno som užívala dva mesiace za sebou, zmiernili sa mi problémy s kĺbom na ruke.” Denisa Vincencová

To, ako rýchlo sa prejavia účinky kolagénu, môže byť teda veľmi individuálne, všeobecne sa však odporúča brať ho aspoň tri mesiace a potom v užívaní pokračovať dlhodobo a pravidelne.

Inca Collagen si vďaka svojim účinkom za sedem rokov existencie získal už viac než 200 tisíc verných zákazníkov, ktorí sa k nemu radi vracajú: “Kupujem si ho už niekoľko rokov, hlavne kvôli problémom s kĺbami, a musím len chváliť...a zlepšil sa mi aj stav vlasov, nechty, pokožka.” Karin Murínová

Rozhodli ste sa aj vy dať šancu kolagénu? Dobrá voľba. A v prípade, že ste si vybrali český Inca Collagen, ešte lepšia. Pretože jeho čistota a bioaktivita je zárukou maximálnych účinkov, aké prírodný kolagén v sebe skrýva.