Ako sa (ne)spáliť na dovolenke: Letná chyba, ktorú robíme všetci

Leto, slnko, oddych, more. To všetko znie ako perfektný dovolenkový scenár. Až na jeden detail – spálenie od slnka, ktoré dokáže premeniť vašu vysnívanú dovolenku na bolestivý zážitok. Spálená pokožka - pálenie, začervenanie, štípanie... a potom olupovanie, svrbenie či dokonca dlhodobé pigmentové škvrny. Ako sa tomu vyhnúť? A čo pomáha na spálenie od slnka, keď už k nemu dôjde? Tento článok je praktickým sprievodcom pre všetkých, ktoré chcú leto prežiť v pohode, bez bolesti a s krásnou pokožkou. Navyše vám predstavíme aj tipy na tie najlepšie opaľovacie krémy vhodné aj pre deti.
Prečo sa pokožka na slnku spáli?
Spálenie slnkom vzniká v dôsledku nadmerného vystavenia pokožky ultrafialovému UV žiareniu, najmä UVA a UVB lúčom. Tie prenikajú do kože, poškodzujú bunky a spôsobujú zápalovú reakciu – výsledkom je začervenaná a bolestivá spálená koža od slnka.
Najčastejšie dôvody spálenia:
-
nedostatočné alebo žiadne používanie opaľovacích krémov,
-
aplikácia príliš nízkeho SPF faktora,
-
zabúdanie na opakované natieranie pokožky počas dňa,
-
ignorovanie UV žiarenia v zamračených dňoch,
-
používanie neúčinných alebo chemických krémov, ktoré dráždia pokožku.
Ako sa nespáliť: Prevencia je základ
1. Vyberte si vhodný opaľovací krém
Základom je opaľovací krém s vysokým SPF faktorom (ideálne SPF 30 až 50) a širokospektrálnou ochranou. Pokiaľ preferujete jemné zloženie, ideálne sú prírodné opaľovacie krémy alebo opaľovacie krémy bez chémie.
Pre deti odporúčame výhradne minerálne opaľovacie krémy – tie obsahujú fyzikálne filtre (oxid zinočnatý, oxid titaničitý), ktoré odrážajú slnečné lúče a sú šetrné aj k veľmi citlivej detskej pokožke.
2. Natierajte sa dostatočne a často
Krém nestačí naniesť raz denne. Odporúča sa:
-
naniesť krém aspoň 20 minút pred slnením,
-
opakovať aplikáciu každé 2 hodiny,
-
znovu sa natrieť po kúpaní, potení alebo utieraní uterákom.
3. Vyhýbajte sa priamemu slnku v najväčšej horúčave - medzi 11:00 a 15:00 je UV žiarenie najintenzívnejšie. To je ideálny čas na siestu v tieni, ľahké letné čítanie alebo obed. Pokožka sa vám poďakuje.
A čo keď sa spálite? Čo pomáha na spálenie od slnka?
Ak už dôjde k spáleniu, najdôležitejšie je pokožku okamžite schladiť a upokojiť.
Tu je návod, ako zmierniť spálenie od slnka:
- Ochladzujte - sprcha s vlažnou (nie ľadovou!) vodou pomôže stiahnuť zápal. Studené obklady z harmančeku, zeleného čaju alebo mlieka sú výborným domácim trikom.
- Použite vhodný krém na spálenie od slnka - zabudnite na mastné telové mlieka s parfumáciou. Ideálny je gél alebo krém na spálenie od slnka s obsahom - aloe vera (hydratuje a hojí), panthenolu (regeneruje), levanduľového oleja (pôsobí protizápalovo).
- Hydratujte zvnútra - voda je kľúčová. Spálená pokožka stráca tekutiny, a preto je dôležité piť dostatok vody a konzumovať ovocie s vysokým obsahom vody – melón, uhorky, citrusy.
Špeciálna starostlivosť pre deti
Spálenie od slnka u detí je ešte nebezpečnejšie ako u dospelých. Detská pokožka je tenšia a citlivejšia, spálenie môže viesť k dlhodobým následkom. Preto:
-
používajte výlučne opaľovacie krémy pre deti s minerálnymi filtrami,
-
deťom dávajte klobúčiky, UV oblečenie a nechajte ich hrať sa v tieni,
-
krém aplikujte častejšie ako u dospelých, najmä po kúpaní.
Ako prežiť leto bez spálenej pokožky?
-
Prevencia: kvalitný SPF krém, správna aplikácia, vyhýbanie sa slnku v kritických hodinách.
-
Prvá pomoc pri spálení: chladenie, upokojujúce krémy, hydratácia.
Nezabúdajte: pokožka si pamätá každé spálenie – čím menej ich zažijete, tým lepšie pre vaše zdravie aj krásu.
Produkty


