Doprava zadarmo nad 35 €

Baktérie a mikróby sú všade. Vo vzduchu, pôde, vode, na všetkých povrchoch vrátane tela. Väčšina je neškodných a niektoré sú dokonca dôležité pre zdravie (napríklad tie v našom tele). Baktérie vedia byť aktívne na našej koži hodiny, niekedy dni.

Ľudská pokožka je ideálnym povrchom pre ne. Je organická a proteíny a mastné kyseliny na povrchu s ním výborne interagujú. Keď sa dotknete povrchu s baktériou, tá sa nalepí na vaše ruky a  pri ďalšom kontakte s tvárou (očami, nosnými dierkami, ústami) sa môžete nakaziť. Ukázalo sa, že väčšina ľudí sa dotýka tváre kadých 2-5 minút.

Našou prvou obrannou líniou proti škodlivým choroboplodným zárodkom je mydlo. Propagácií umývania rúk napomáha fakt, že tak môžeme zabrániť šíreniu baktérií a to, že v súčasnosti ešte neexistuje protilátka na aktuálne vyčínajúci koronavírus.

Prečo a ako teda mydlo pracuje?

Mydlo nezabíja baktérie na našich rukách, ale ich odstraňuje. Baktérie sa držia oleja a mastnoty na rukách (nechutné, ale úplne normálne :)) Voda sama o sebe neodstráni veľa baktérií, pretože sa s olejom odpudzuje (takže sa nezmiešajú). Mydlo zbožňuje kombináciu oleja a vody, pôsobí ako mediátor medzi nimi a po opláchnutí vodou odnáša baktérie.

Keďže tam nie sú žiadne silné väzby, nie je potrebná na ich rozklad silná chemikália. Dezinfekcie, gély a krémy s obsahom alkoholu sú užitočné v ich odstraňovaní, ale nie natoľko ako bežné mydlá. Vo výrobkoch založených na alkoholovej báze (60 a viac % etanolu) by ste museli baktérie v podstate vykúpať a ani trenie by nezaručilo, že sa gél dostane do každého záhybu. Mydlu stačí len veľmi malé množstvo vody.

Takže použitie mydla je najefektívnejšie (nie čistej vody!), ale dezinfekcia na alkoholovej báze je vhodný záložný plán v prípade, že použitie mydla nie je možné.

Náš tip: Umývajte si ruky tak akoby ste práve chytali papričky jalapenos a chystali sa vymeniť si kontaktnú šošovku. :D