DOPRAVA ZADARMO nad 60€

9 trikov ako odstrániť jazvičky po akné

9 trikov ako odstrániť jazvičky po akné

9 trikov ako odstrániť jazvičky po akné 

Akné

Akné môže byť veľkým nepriateľom krásnej pokožky. Spôsobuje nielen bolestivé vyrážky na tvári a chrbte, ale často zanecháva za sebou aj jazvy, ktoré môžu byť ťažko odstrániteľné. Ak trpíte akné na tvári, hormonálnym akné alebo zápalovým akné, je dôležité vedieť, ako sa zbaviť akné, a čo dôležitejšie, ako sa efektívne postarať o jazvy po akné.

Akné veľmi často zanecháva jazvičky na koži, hlavne ak ste sa snažili ich vytláčať. Jazvičiek sa niekedy ťažko zbavíte, ale sú spôsoby ako to môžete spraviť.

Prípravky na akné: Existuje mnoho prípravkov na trhu určených na liečbu akné. Tieto prípravky často obsahujú látky, ktoré môžu pomôcť redukovať zápal a zároveň podporiť regeneráciu pokožky. Krémy na jazvy po akné, ak už máte jazvy, je dôležité používať špeciálne krémy, ktoré môžu podporiť ich zmiernenie. Pre hlbšie a výraznejšie jazvy môže byť účinné laserové ošetrenie alebo mikrodermabrázia.

Dnes vám predstavíme 9 spôsobov ako na to:

1. Citronová šťava

Citrónová šťava, najmä vďaka svojim kyselinám a vitamínu C, je často propagovaná ako domáci liek na rôzne problémy s pleťou, vrátane jazviev po akné. Avšak je dôležité mať na pamäti, že aj keď citrónová šťava môže mať niektoré benefity, môže tiež podráždiť pokožku, a preto je dôležité postupovať opatrne.

Kyseliny obsiahnuté v citrónovej šťave môžu pôsobiť ako prírodný odlupovač, odstraňujúc mŕtve bunky pokožky a odhaľujúc sviežu vrstvu pokožky. Citrónová šťava tiež môže pomôcť vyblednúť tmavým škvrnám a jazvám. Vďaka obsahu vitamínu C môže citrónová šťava podporovať produkciu kolagénu, čo je kľúčové pre regeneráciu pokožky.

Je dôležité mať na pamäti, že citrónová šťava môže byť pre niektoré osoby dráždivá, najmä pre tie s citlivou pokožkou. Navyše, pokiaľ máte na pleti citrónovú šťavu a vystavíte sa slnku, môže to spôsobiť fotosenzitívnu reakciu, čo môže viesť k ďalšiemu poškodeniu pokožky. Preto je dôležité sa po použití citrónovej šťavy vyhnúť priamemu slnečnému žiareniu.

2. Kokosový olej

Kokosový olej je populárny v mnohých domácich produktoch na starostlivosť o pleť a mnohí tvrdia, že môže pomôcť pri hojení jaziev po akné.

Kokosový olej je známy svojimi hydratačnými vlastnosťami. Udržiavanie pokožky hydratovanej môže pomôcť znižovať vzhľad jaziev a podporiť hojenie. Kokosový olej obsahuje vitamín E, ktorý je známy antioxidant. Antioxidanty môžu pomôcť obnoviť poškodenú pokožku a bojovať proti voľným radikálom, ktoré môžu spôsobiť ďalšie poškodenie pokožky. Niekteré štúdie naznačujú, že kokosový olej má protizápalové vlastnosti, čo by mohlo pomôcť znižovať začervenanie a opuch spojený s jazvami. Má sa za to, že mastné kyseliny obsiahnuté v kokosovom oleji môžu pomôcť pri hojení rán.

Ak si vyberiete použiť kokosový olej na svoje jazvy po akné, uistite sa, že váš kokosový olej je 100% čistý a nerafinovaný.

3. Bylinky na akné

Niektoré bylinky, ako je napr. aloe vera alebo harmanček, môžu prirodzene zmierňovať zápal a podporiť hojenie pokožky. Harmanček je starý liek na prekrásnu kožu. Pite veľa harmančekového čaju a určite nespravíte chybu ak použijete jeho extrakt na tvár.

4. Ružová voda

Ružová voda, ktorá je výťažkom z ružových lístkov, je tradične používaná v mnohých kultúrach ako súčasť starostlivosti o pleť. Ružová voda má prirodzené protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť znižovať začervenanie a opuch spojený s jazvami a vyrážkami. Obsahuje antioxidanty, ktoré môžu chrániť pokožku pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi.

 Môže pomôcť hydratovať pokožku, čím zvyšuje jej pružnosť a zdravý vzhľad. Ružová voda môže mať mierny antibakteriálny účinok, čo by mohlo pomôcť v boji proti baktériám spôsobujúcim akné. Môže tiež pomôcť vyrovnávať pH pokožky, čo je dôležité pre udržanie zdravej kožnej bariéry.

Ak chcete použiť ružovú vodu na jazvy po akné, môžete postupovať nasledovne:

 1. Po umytí tváre naneste ružovú vodu na vatový tampón.
 2. Jemne potrite oblasti s jazvami alebo nastriekajte celú tvár ružovou vodou pomocou rozprašovača.
 3. Nechajte prirodzene vyschnúť.
 4. Pokračujte vo svojej bežnej rutine starostlivosti o pleť.

5. Aloe Vera

Aloe vera je zázračná rastlinka, ktorá pomáha hojiť rany pokožky. Používať môžete aj čerstvý gél z aloe vera. Ošúpte zelený porast a pod ním sa nachádza gél. Tento gél nechajte pôsobiť 30minút na vašu pokožku. Túto metódu používajte aspoň raz denne.

Ako ju používať: Aplikujte gél z aloe vera priamo na postihnuté oblasti.
Tip: Uistite sa, že používate čistý aloe vera gél bez pridaných chemikálií.

6. Olivový olej

Olivový olej je známy svojimi výživnými vlastnosťami a je široko využívaný v kozmetike a v starostlivosti o pokožku. Pre osoby trpiace jazvičkami po akné môže olivový olej ponúknuť rad prínosov, ak je používaný správne.

Výhody olivového oleja pre pokožku pri riešení jazvíkov po akné:

 • Hydratácia: Olivový olej je prirodzený emolient, čo znamená, že zvlhčuje a zmäkčuje pokožku. Môže pomôcť udržiavať pokožku hydratovanú a zabraňovať suchosti.
 • Antioxidanty: Olivový olej obsahuje vitamíny E a K a ďalšie antioxidanty, ktoré môžu chrániť pokožku pred škodlivými voľnými radikálmi a podporovať hojenie pokožky.
 • Podpora hojenia: Olivový olej môže podporovať hojenie rán a jaziev vďaka svojim upokojujúcim a regeneračným vlastnostiam.
 • Elastickosť pokožky: Olivový olej môže pomôcť zvyšovať pružnosť pokožky a zabraňovať vzniku nových jaziev.

7. Levanduľový olej/voda

Levanduľový olej a voda (hydrolát) sú známe svojimi terapeutickými vlastnosťami a sú populárne v prírodnej starostlivosti o pleť. Levanduľový olej má protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť zmierniť začervenanie jaziev po akné. Levanduľa má tiež antibakteriálne účinky, ktoré môžu pomôcť v boji proti baktériám spôsobujúcim akné. Levanduľový olej môže urýchliť proces hojenia pokožky a pomôcť pri obnove poškodených oblastí.

8. Med

Med je cenený pre svoje výživné a liečebné vlastnosti už po stáročia. Pokiaľ ide o starostlivosť o pokožku, najmä pri riešení jazviev po akné, med ponúka niekoľko výhod, vďaka ktorým je obľúbeným domácim liekom.

Výhody medu pre pokožku pri riešení jazvíkov po akné:

 • Antibakteriálne vlastnosti: Med má prirodzené antibakteriálne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť v boji proti baktériám spôsobujúcim akné a znižovať riziko nových vyrážok.
 • Upokojujúce účinky: Med môže pomôcť upokojiť podráždenú a zapálenú pokožku, čo je ideálne pre pokožku postihnutú akné.
 • Zvlhčujúce vlastnosti: Med priťahuje a zadržuje vlhkosť, čím hydratuje pokožku a robí ju mäkšou a pružnejšou.
 • Podpora hojenia: Vďaka svojim regeneračným vlastnostiam môže med urýchliť hojenie pokožky a potláčať vzhľad jazviev.
 • Antioxidanty: Med je bohatý na antioxidanty, ktoré môžu pomôcť bojovať proti voľným radikálom a podporovať zdravú obnovu pokožky.

Využitie medu v starostlivosti o pokožku pri riešení jazviekov po akné:

Využitie medu v starostlivosti o pokožku pri riešení jazviev po akné - na lokálnu liečbu, môžete nanášať čistý med priamo na jazvy a nechať pôsobiť 20-30 minút pred opláchnutím. V domácej maske môže byť zmiešaný s ďalšími prírodnými ingredienciami, ako je jogurt, citrónová šťava alebo ovsené vločky, aby vytvoril masku na tvár na zvlhčenie a liečbu.

9. Olej z čajovníka (Теа tree oil)

Olej z čajovníka je esenciálny olej, ktorý má množstvo výhod pre pokožku, najmä pokiaľ ide o liečbu akné a jeho následkov. Pri riešení jazviev po akné môže tento olej ponúknuť benefity a zabraňuje vytvoreniu nového akné. 

Benefity tea tree oleja v starostlivosti o pokožku pri riešení jazviekov po akné:

 • Antibakteriálne vlastnosti: Tea tree olej je prirodzeným antiseptikom, ktorý môže bojovať proti baktériám spôsobujúcim akné.
 • Protizápalové účinky: Pomáha znižovať zápal, začervenanie a opuch spojený s pupienkami a vyrážkami.
 • Podpora hojenia: Vďaka svojim liečivým vlastnostiam môže tea tree olej urýchliť hojenie pokožky a minimalizovať viditeľnosť jazviev.
 • Regulácia produkcie oleja: Tea tree olej môže pomôcť regulovať produkciu mazu, čo môže znížiť pravdepodobnosť vzniku nových vyrážok.
 • Prirodzená alternatíva: Na rozdiel od niektorých chemických liečebných prípravkov proti akné, nemá tea tree olej toľko vedľajších účinkov, pokiaľ je používaný správne a v riadnom množstve.

Využitie tea tree oleja v starostlivosti o pokožku:

Na lokálnu liečbu pupienkov a jaziev môžete aplikovať zriedený tea tree olej priamo na postihnutú oblasť. Vždy zrieďte olej pred použitím, napr. s kokosovým olejom, aby sa zabránilo podráždeniu pokožky. Pridanie niekoľkých kvapiek tea tree oleja do vášho produktu an čistenie pleti môže poskytnúť antibakteriálne výhody počas umývania. Môžete tiež pridať niekoľko kvapiek do vašej obľúbenej domácej masky na tvár pre pridané antibakteriálne a protizápalové výhody. Pridaním niekoľkých kvapiek do vodného tonera môžete vytvoriť antiseptické tonikum, ktoré pomôže čistiť a tonizovať pokožku.

Rady nad zlato:

Vždy keď používate na čistenie pleti vodu alebo tonikum tak následne použite krém na premastenie pleti. Pýtate sa prečo? Pretože pleť vysušíte a sama začne produkovať nežiaducí maz, ktorý vám spôsobí akné. Prevencia je kľúčom. Každodenné čistenie pleti a používanie kvalitných kozmetických výrobkov môže pomôcť predísť vzniku nového akné. Je dôležité odolať pokušeniu škrabať alebo stláčať vyrážky, pretože to môže zanechať jazvy a fľaky. Čo jete, môže mať vplyv na stav vašej pleti. Vyvarujte sa potravinám, ktoré môžu vyvolať akné, a zamerajte sa na vyváženú stravu bohatú na vitamíny a minerály.

Či už sa snažíte bojovať s akné na chrbte, hormonálnym akné alebo s fľakmi po akné, je dôležité si uvedomiť, že každý človek je jedinečný. Čo funguje pre jedného, nemusí fungovať pre druhého. Avšak s patričnou starostlivosťou a trpezlivosťou môžete dosiahnuť krásnu a zdravú pleť.

Poznáte ešte niektoré triky na odstránenie jazvičiek?

Ak ste sa dočítali až sem, ako poďakovanie sme si pre vás pripravili zľavu 10% na celý váš nákup s kódom BLOG10.

Produkty

Čistiaca pena na tvár Pure skin BioTrade 150ml
Čistiaca pena na tvár Pure skin Biotrade 150ml
Počet hviezdičiek je 0 z 5
18,20 €
Na sklade
Regeneračný krém pre pleť so sklonom k nedokonalostiam s SPF 30 Acnaut Biotrade 30ml
Regeneračný krém pre pleť so sklonom k nedokonalostiam s SPF 30 Acnaut Biotrade 30ml
Počet hviezdičiek je 0 z 5
26,96 €
Nie je na sklade
Aktívny krém pre mastnú a problematickú pleť Biotrade 30ml
Aktívny krém pre mastnú a problematickú pleť Acnaut Biotrade 30ml
Počet hviezdičiek je 0 z 5
29,40 €
Na sklade
Zobraziť viac